Preskočiť na obsah

AENEAS v Palerme alebo ako som si zahrala v divadle na slnečnej Sicílii

Taliansko, umenie, tanec, divadlo, zvučná taliančina, temperamentní Taliani, najchutnejšie jedlo, úžasní ľudia = jeden z najlepších týždňov môjho života! V druhej polovici októbra som spolu s ďalšími štyrmi Slovenkami vycestovala na slnečnú Sicíliu, kde sa konala mládežnícka výmena na veľmi aktuálnu tému diskriminácie. Hlavným cieľom projektu bolo hlbšie porozumieť témam migrácie, sociálneho začlenenia a diskriminácie, čo nás účastníkov malo prinútiť premýšľať o inkluzívnejšej Európe, a tiež prijať proaktívnejšie opatrenia na miestnej úrovni, čím by sme rozširovali povedomie ostatných o danej problematike. Toto všetko sa dialo prostredníctvom divadelného umenia, ktoré bolo inšpirované postavou grécko-rímskej mytológie – AENEASom.

 

CESTA A VÝLETY

Tomu, že sme našu krajinu v Taliansku odprezentovali ako super partia nasvedčovalo už naše prvé stretnutie na letisku vo Viedni, kde sme sa v kaviarni tak zarozprávali, že sme do lietadla nastúpili ako posledné. Úsmev na perách nám však nezamrzol, práve naopak, a v tomto duchu sa niesol celý týždeň. Do Palerma sme prileteli o deň skôr, a tak sme si s dievčatami požičali na letisku auto, aby sme toho stihli čo najviac. Prileteli sme večer a na prvú noc sme si bookli naozaj pekné airbnb (vyberala naša Nataška – ďakujeme). Na druhý deň ráno bola našou prvou zastávkou pláž Mondello Beach, ktorá sa nachádza 11km od Palerma. Ešte predtým nesmiem opomenúť úžasné raňajky, na ktoré sme sa po ceste zastavili (náš oficiálny program začínal až večerou), keďže tento projekt bol tak trochu aj gastro zážitkom. Čo si budeme hovoriť, proste Taliansko.J Naše ďalšie kroky viedli do rezervácie Zingaro, ktorá nás totálne uchvátila. To prostredie bolo dychberúce! Zakotvili sme v nádhernej zátoke s najčistejšou vodou, akú som doteraz videla a dokonca sa stihli aj okúpať. Áno, koncom októbra! To sicilské slnko a teplo mi chýba doteraz… Po ceste naspäť sme ešte odbočili na pár pekných miest, kde sme obdivovali prírodu, výhľady, jedli, smiali sa, prijímali prírodný vitamín D a užívali si pohodu. La dolce vita!

PROJEKT

Večer sme sa ubytovali v nádherných priestoroch kláštora spolu s ďalšími účastníkmi projektu a vyrazili na spoločnú večeru. Okrem Slovenska na projekte participovali mladí ľudia z Poľska, Litvy, Bulharska, Rumunska, Portugalska, Grécka a Talianska. Náš každodenný program spočíval z doobedňajšej teoretickej časti, kde sme sa venovali vyššie spomínaným témam, poobedných prestávok, kedy sme mali možnosť bližšie spoznať krásy Palerma a poobednej časti, kde sme sa venovali nácviku nášho záverečného divadelného predstavenia. Učili sme sa tanečné a divadelné techniky, ktoré nám na konci pomohli vyjadriť samých seba a podať emotívny výkon, z ktorého naskakovali zimomriavky. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednote je sila. Tréningy aj záverečné vystúpenie sa odohrávalo v spomínaných priestoroch kláštora, kde sme boli ubytovaní, čo ešte umocnilo ten dokonalý zážitok. Večerný program spočíval zo spoločnej večere a následne sme mali voľno na spoznávanie nočného života v Palerme, alebo sme počas tzv. cultural evenings mali možnosť spoznať naše kultúry navzájom.

PRAVÁ TVÁR PALERMA

Odvrátenou stránkou bolo prostredie, v ktorom sa nachádzalo naše ubytovanie aj reštaurácie, kam sme chodili jesť. Sicília je rodiskom mafie a miestami som mala pocit, že hrám v nejakom mafiánskom filme, a preto sa (najmä) po večeroch budem zdržiavať len v skupinke. Bolo to premyslené, pretože dané prostredie krásne zapadalo do hlavnej myšlienky nášho projektu, a tak sme si na vlastnej koži mohli vyskúšať aké to je, keď niekde skrátka nepatríte. A tiež sme na vlastné oči videli osudy ľudí, ktorí nemali to šťastie, aby prežili celý svoj život vo svojich rodných krajinách, a tak robia, čo môžu, len aby nejako prežili a udržali si strechu nad hlavou. Keby sa ma niekto opýtal, či to ubralo na pozitívnom hodnotení celého projektu, odpovedala by som, že práve naopak. Bolo to autentické, čo dnešnému svetu tak trochu chýba. Prinútilo to človeka zamyslieť sa, a o to v konečnom dôsledku na podobných projektoch ide. V dnešnom instagramovom svete majú mnohí z nás problém rozlíšiť skutočnosť od umelo vytvoreného, a preto je dobré si občas pripomenúť autentickosť každodenného života.

CHOĎ DO TOHO!

 A keby sa ma niekto opýtal, či by som si mládežnícku výmenu zopakovala, bez váhania by som odpovedala, že áno! Ak niekto rozmýšľa alebo pochybuje, tak môj odkaz znie, nech na chvíľu vypne hlavu a riadi sa srdcom, potom vznikajú tie najkrajšie zážitky a priateľstvá na celý život. 🙂 

 

Zuzka Kropuchová