Preskočiť na obsah

Erasmus+ projekt, Portugalsko “Green Rhapsody of Optimistic World”

10.5. – Náš deň sa začal cestovaním z Trnavy do Bratislavy, kde sme mali chvíľu čas na prestup autobusu do Viedne. Tento čas sme využili na obed. Na letisko sme prišli s časovou rezervou a našli svoj “gate”. Let trval cca 3 hodiny. V Porte nás príjemne prekvapilo počasie, ktoré sme ocenili a vydali sa smerom na ubytovanie. Mestskou hromadnou dopravou sme prišli na hotel. Pozitívne nás prekvapilo ubytovanie blízko pláže a večera (kebab s hranolkami a zeleninou), ktorou nás na hoteli privítali. Po náročnej ceste sme sa zhodli, že zostaneme oddychovať na izbe a načerpáme sily na ďalší deň.

 

11.5 – Deň sme začali raňajkami po ktorých sme sa presunuli na pláž a pomocou projektových aktivít sme spoznali ľudí z iných krajín (Portugalsko, Nemecko, Maďarsko, Francúzsko). Nasledoval obed a obedná prestávka po ktorej sme pokračovali plnením zadaných úloh. Na večeru sme išli do lokálnej reštaurácie, kde sme mali možnosť ochutnať morské jedlo. Tento deň sme zakončili obhliadkou mesta Porto. Veľmi sa nám páčila mestská atmosféra a architektúra.

 

12.5 – Vlakom sme sa presunuli z Porta do neďalekého mesta Ovar, kde strávime zvyšné dni. Začali sme sa zoznamovať s témou projektu aby sme vedeli čo nás čaká.

 

13.5 – Začali sme prezentovaním našej krajiny v oblasti environmentalistky a taktiež mali možnosť vypočuť si prezentácie ľudí z iných krajín. Po obede nasledovala kultúrna noc kde svoju krajinu prezentovali Nemecko a Francúzsko. Zatancovali sme si národné tance, ochutnali tradičné cukrovinky a nakoniec zahrali kvíz.

 

14.5 – Zobudili sme sa do slnečného rána. Našou úlohou bolo vymyslieť a následne prezentovať riešenia na environmentálne problémy z predchádzajúceho dňa o ktorých sme následne debatovali a vypočuli si spätnú väzbu od ďalších účastníkov. Na obed sme absolvovali menšiu prechádzku v prírode a presunuli sa do reštaurácie. Ako ďalšiu aktivitu sme mali možnosť absolvovať hodinu meditácie v lese.

 

15.5 – Ako prvú úlohu sme mali vymyslieť malé divadlo na rôzne témy. Moja skupina mala tému aktivizmus. Následne sme si pozreli nacvičené scénky každej skupiny. Po obede sme sa presunuli na najbližšiu pláž, z ktorej sme zbierali odpadky. Nazbierali sme viac ako 10 plných tašiek odpadu.

 

16.5 – Celý deň sme pracovali na krátkom filme, ktorý sme mali natočiť v tímoch. Rozhodli sme sa natočiť film o dôležitosti recyklovania a triedenia odpadu. Večer sme sa všetci stretli v spoločnej miestnosti na “OSCAR NIGHT” kde sme si pozreli všetky filmy, ktoré sme vytvorili. Náš film vyhral ocenenie za najlepší scenár.

 

17.5. – Začínali sme aktivitou ktorej cieľom bolo dokázať, že aj z “odpadu” sa dá vytvoriť niečo užitočné. Po tímoch sme pracovali na tvorení oblečenia z použitých materiálov (PET fľaše, papiere, kartóny, mikroténové tašky…), nasledovala módna prehliadka kde sme svoje nápady prezentovali. Po aktivite nasledovalo voľno, ktoré sme využili na výlet do mesta Porto. Navštívili sme pamiatky a užívali zvyšok slnečného dňa.

 

18.5 – Oficiálne posledný deň projektu. Po raňajkách sme sa presunuli do tréningovej miestnosti, kde sme si spolu prešli náš spoločný týždeň a vybavili potrebné administratívne veci. Po obede sme sa pomocou hry dozvedeli kto bol náš “tajný priateľ” (počas celého projektu nám písal správy alebo obdarovával malými darčekmi). Bohužiaľ to bol pre slovenských účastníkov posledný deň, pretože nám lietadlo letelo v ranných hodinách, a tak sme sa rozlúčili a vydali na letisko.

 

19.5 – Po noci strávenej na letisku sme cestovali smerom do Barcelony, kde sme prestupovali na let do Viedne. Naše lietadlo malo meškanie, čo nám spôsobilo mierny stres, že nestihneme autobus do Bratislavy no našťastie sme všetko stihli a úspešne dopravili domov. Bol to náročný deň preto nám nezostávalo nič iné ako ísť do postele a načerpať sily na ďalší deň.

VIDEO

 

 

Čím ma projekt obohatil?
Po príchode ma zarazilo, že som bol najmladším účastníkom projektu, no nakoniec som zistil, že sa nebolo čoho obávať. Ľudia boli milí, komunikatívni, takže sme mali možnosť trénovať anglický jazyk najviac ako sa len dalo. Vytvoril som si veľmi veľa medzinárodných priateľstiev, spoznal mnoho inšpiratívnych ľudí z rôznych krajín sveta (Nemecko reprezentovali študenti z Turecka, Indie a Egyptu). Angličtina nebola jediným jazykom na komunikovanie, snažil som sa využiť moje komunikačné schopnosti v nemčine a naučil sa základné slová v egyptčine. Počas celého projektu som si uvedomil dôležitosť o šírení povedomia o klimatickej kríze a jej dopadu na našu planétu.

 

 

Od: Radovan Belokostolský